Simona Halep va intra prima în joc, împotriva lui Heather Watson, sâmbătă, de la ora 12:00.

Irina Begu - Heather Watson

Confruntarea de dublu ar urma să fie între Sorana Cîrstea / Monica Niculescu - Laura Robson / Jocelyn Rae.

Konta, 25 de ani, a câştigat în acest sezon turneul de categorie Premier Mandatory de la Miami şi pe cel de categorie Premier de la Sydney (oraşul în care s-a născut), a ajuns în sferturi la Australian Open şi în semifinale la Shenzhen. În total, ea are trei trofee ca jucătoare profesionistă de simplu, dintre care două obţinute în primele trei luni ale acestui an, în care a câştigat 19 meciuri şi a pierdut doar trei.

În 2017, Halep (şase victorii şi patru înfrângeri) are ca rezultat notabil doar sfertul de la Miami Open, pierdut în faţa numărului 1 britanic.

Johanna Konta conduce cu 2-0 în meciurile disputate cu Halep. În optimile de finală ale turneului de la Wuhan, ediţia 2015, britanica s-a impus cu 6-3, 3-6, 7-5, iar anul acesta, în sferturi, la Miami, cu scorul de 3-6, 7-6 (7), 6-2.

Konta nu s-a mai întâlnit până în prezent cu Irina-Camelia Begu.

Simona Halep a câştigat toate cele trei partide jucate până acum cu numărul 2 britanic, Heather Watson, scoruri 4-6, 6-4, 6-2, în turul I al US Open, din 2013, 6-2, 6-4, în manşa a doua a French Open, din 2014, şi 6-3, 6-4, în optimi la Miami, anul trecut.

Şi Begu a învins-o pe Watson, în singura partidă pe care ele au jucat-o până în prezent, în 2013, în turul I la Indian Wells, scor 6-2, 6-4.