Rafael Nadal l-a demolat pe Alexander Zverev, chiar de ziua de nastere a germanului. Zverev a implinit 20 ani, insa Nadal nu i-a facut niciun cadou. Victorie 6-1, 6-1, in doar o ora pentru detinatorul titlului, care il va intalni argentinianul Diego Schwarzman.

Nu la fel de rapid a fost si Novak Djokovic. Sarbul a trecut prin incercari grele in fata spaniolului Pablo Carreno Busta, pe care l-a invins dupa doua ore si 30 de minute.
Numarul doi mondial a castigat 6-2, 4-6, 6-4 si va trebui sa treaca de David Goffin in sferturile de finala.

Lui Andy Murray nu-i priește la Monte Carlo. Liderul mondial a pierdut incredibil meciul cu spaniolul Albert Ramos. Deși a câștigat cu 6-2 primul set, scoțianul a clacat în momentele importante. Albert Ramos a egalat la seturi și a întors jocul în decisiv de la 4-0 pentru Murray. A câștigat setul al treilea cu 7-5 și a închis meciul după două ore și jumătate.

Un alt șoc a fost realizat de Pablo Cuevas, care a jucat perfect în fața campionului din 2014 de la Monte Carlo, Stanislas Wawrinka. Elvețianul a cedat în minimum de seturi în fața uruguaianului care a făcut cîte un break pe set, suficient pentru a câștiga cu un dublu 6-4. În sferturi, Cuevas îl va înfrunta pe Lucas Pouille, francezul manageriat de Ion Țiriac.