Mergea (25 ATP) şi Inglot (43 ATP) au câştigat meciul disputat în faza optimilor de finală împotriva neozeelandezilor Jose Statham şi Finn Tearney, care au primit un wild-card din partea organizatorilor, scor 7-5, 7-5. Partida a durat o oră şi 22 de minute.

Pentru calificarea în sferturile de finală ale turneului din Noua Zeelandă, cei doi sportivi şi-au asigurat un cec în valoare de 3.970 de dolari şi 45 de puncte ATP. În această fază a competiţiei, Mergea şi Inglot vor evolua împotriva perechii Jonathan Erlich/Scott Lipsky (Israel/SUA), care a avansat în sferturi tot după o victorie în două seturi, scor 6-3, 6-4, contra dublului Julio Peralta/Horacio Zeballos (Chile/Argentina).

Turneul ATP de la Auckland se desfăşoară în perioada 9-14 ianuarie, pe suprafaţă dură, şi este dotat cu premii totale în valoare de 508.360 de dolari.