DolceSport
17:37
miercuri 25/05/2016
Forin Mergea și indianul Rohan Bopanna au câștigat, în 56 de minute, meciul cu dublul francez Stephane Robert/Alexandre Sidorenko, scor 6-2, 6-2, în primul tur al turneului de Mare Şlem de la Roland Garros.
13:58
Simona Halep s-a declarat extrem de fericită pentru calificarea în turul III la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului.
9:32
Simona Halep, locul 6 WTA, spune că forma bună pe care o traversează în ultima perioadă i se datorează antrenorului ei, Daren Cahill, cel care o pregăteşte de mai bine de un an. Halep joacă astăzi la Roland Garros, împotriva Zarinei Diyas, din Kazahstan.
13:45
Simona Halep (6 WTA) a învins-o pe Zarina Diyas (90 WTA), în turul doi al Openului Franţei de la Paris.
23:33
marți 24/05/2016
Sorana Cîrstea, numărul 97 WTA, a pierdut în primul tur de la Roland Garros fiind învinsă de Elina Svitolina, din Ucraina, numărul 20 WTA.
16:02
Nemțoaica Angelique Kerber, favorita 3 la câștigarea turneului de la Roland Garros, a fost eliminată încă din primul tur, scor 2-6, 6-3, 3-6 cu Kiki Bertens, din Olanda, locul 58 WTA. Campioană în acest an la Australian Open, Kerber e prima mare favorită care părăseşte ediţia din acest an a Openului Francez.
22:20
luni 23/05/2016
Irina-Camelia Begu, numărul 28 WTA, a trecut în turul al doilea de la Roland Garros după ce a învins-o pe americanca Bethanie Mattek-Sands, poziția 86 mondială.
19:55
Alexandra Dulgheru a fost eliminată în primul tur al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, după ce a pierdut în fața belgiencei Yanina Wickmayer (locul 54 WTA), scor 1-6, 3-6, într-o oră și 11 minute.
19:08
Jucătorii de tenis Simona Halep şi Horia Tecău fac pereche în proba de dublu mixt de la Roland Garros, urmând să întâlnească în primul tur cuplul Yung-Jan Chan/Max Mîrnîi (Taiwan/Belarus).
16:40
Organizatorii de la Roland Garros au anunțat mai multe meciuri amânate pentru ziua de marți, printre acestea fiind și meciul Soranei Cîrstea cu Elina Svitolina.
14:10
Serena Williams este lider în clasamentul mondial la tenis feminin, urmată de Agnieszka Radwanska şi Angelique Kerber. Simona Halep este cea mai bine clasată jucătoare din România, iar Patricia Maria Ţig a intrat în topul primelor 100 de jucătoare ale lumii.
11:58
UPDATE | Din cauza ploii, meciurile de azi de la Roland Garros vor începe după ora 13:30.
21:46
Simona Halep, numărul 6 WTA, a trecut fără probleme de japoneza Nao Hibino, poziția 71 mondială, în primul tur de la Roland Garros.
14:20
duminică 22/05/2016
Adrian Ungur, numărul 204 mondial, a fost eliminat încă din primul tur al turneului de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului.
20:14
vineri 20/05/2016
UPDATE | Jucătoarea Sorana Cîrstea, revenită după doi ani pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros, va juca în primul tur cu sportiva ucraineană Elina Svitolina, cap de serie numărul 18.
9:32
sâmbătă 21/05/2016
Simona Halep, numărul 6 WTA, o întâlnește în primul tur de la Roland Garros pe jucătoarea japoneză Nao Hibino, locul 70 mondial.
9:51
Adrian Ungur, clasat pe locul 204 în ierarhia ATP, s-a calificat pe tabloul principal al turneului de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului
19:12
joi 19/05/2016
Jucătorul elveţian de tenis Roger Federer, clasat pe locul trei în ierarhia ATP, a anunţat că nu va participa la turneul de la Roland Garros din cauză că nu este 100% din punct de vedere fizic.
17:18
Sferturi la Madrid, semifinale la Roma, să urmeze chiar o finală la Roland Garros? Irina Begu a plecat cu planuri mari spre Paris, după ce a demonstrat o formă excelentă la ultimele turnee jucate.