Meciurile din primul tur preliminar al Ligii Europa, conform tragerii la sorţi a partidelor care a avut loc, luni, la Nyon, sunt următoarele:

Maccabi Tel-Aviv (Israel) - KF Tirana (Albania)
Mladost Lucani (Serbia) - Inter Baku (Azerbaidjan)
FC Şirak (Armenia) - ND Gorica (Slovenia)
Dacia Chişinău (Moldova) - KF Shkendija (Macedonia)
AS Trencin (Slovacia) - Torpedo Kutaisi (Georgia)
Kairat Almati (Kazahstan) - FK Atlantas (Lituania)
Şihura Saşhere (Georgia) - SCR Altach (Austria)
PFC Zira (Azerbaidjan) - FC Differdange (Luxemburg)
Levski Sofia (Bulgaria) - FK Sutjeska (Muntenegru)
Lech Poznan (Polonia) - FK Pelister (Macedonia)
Beitar Ierusalim (Israel) - Vasas Budapesta (Ungaria)
CS Fola Esch (Luxemburg) - Milsami Orhei (Moldova)
FK Vojvodina (Serbia) - MFK Ruzomberok (Slovacia)
Valletta FC (Malta) - SS Folgore (San Marino)
Zaria Bălţi (Moldova) - FK Sarajevo (Bosnia-Herţegovina)
Glasgow Rangers (Scoţia) - Progres Niederkorn (Luxemburg)
AEK Larnaca (Cipru) - Lincoln FC (Gibraltar)
KF Skenderbeu (Albania) - UE Sant Julia (Andorra)
FK Ventspils (Letonia) - Valur Reykjavik (Islanda)
Bala Town (Ţara Galilor) - FC Vaduz (Liechtenstein)
NK Domzale (Slovenia) - Flora Tallinn (Estonia)
FC Midtjylland (Danemarca) - Derry City (Irlanda)
FK Haugesund (Norvegia) - Coleraine FC (Irlanda de Nord)
St. Johnstone (Scoţia) - FK Trakai (Lituania)
VPS Vaasa (Finlanda) - Olimpija Ljubljana (Slovenia)
Crusaders FC (Irlanda de Nord) - FK Liepaja (Letonia)
Irtiş Pavlodar (Kazahstan) - Dunav Ruse (Bulgaria)
Mladost Podgorica (Muntenegru) - Gandzasar-Kapan (Armenia)
Ordabasi Şimkent (Kazahtsan) - Siroki Brijeg (Bosnia-Herţegovina)
FK Partizani (Albania) - Botev Plovdiv (Bulgaria)
Slovan Bratislava (Slovacia) - FC Piunik (Armenia)
Jagiellonia Bialystok (Polonia) - Dinamo Batumi (Georgia)
Videoton FC (Ungaria) - Balzan FC (Malta)
Steaua Roşie Belgrad (Serbia) - Floriana FC (Malta)
UE Santa Coloma (Andorra) - NK Osijek (Croaţia)
FK Rabotnicki (Macedonia) - SP Tre Penne (San Marino)
FK Zeljeznicar (Bosnia-Herţegovina) - FK Zeta (Muntenegru)
AEL Limassol (Cipru) - St. Joseph's FC (Gibraltar)
Dinamo Minsk (Belarus) - NSI Runavik (Insulele Feroe)
Stjarnan (Islanda) - Shamrock Rovers (Irlanda)
Odds BK (Norvegia) - Ballymena United FC (Irlanda de Nord)
Connah's Quay Nomads (Ţara Galilor) - HJK Helsinki (Finlanda)
Nomme Kalju (Estonia) - B36 Torshavn (Insulele Feroe)
Ferencvaros Budapesta (Ungaria) - FK Jelgava (Letonia)
IFK Norrkoping (Suedia) - FC Prishtina (Kosovo)
Şahtior Soligorsk (Belarus) - FK Suduva (Lituania)
SJK Seinajoki (Finlanda) - KR Reykjavik (Islanda)
Levadia Tallinn (Estonia) - Cork City (Irlanda)
Lyngby BK (Danemarca) - Bangor City (Ţara Galilor)
AIK Stockholm (Suedia) - KI Klaksvik (Insulele Feroe).

Partidele din primul tur preliminar al Ligii Europa se vor disputa la 29 iunie (turul) şi 6 iulie (returul).